Месец: мај 2026.

Обележена Недеља сећања и заједништва

У ОШ „Бранко Радичевић“ обележена је Недеља сећања и заједништва кроз бројне активности које су имале за циљ јачање међусобног поштовања, разумевања, другарства и емпатије међу ученицима.

Током прошле недеље ученици су са својим учитељима, одељењским старешинама и наставницима учествовали у различитим радионицама, разговорима, ликовним и литерарним активностима, кроз које су исказивали своја размишљања о значају пријатељства, заједништва, толеранције и ненасилне комуникације. Посебан акценат стављен је на неговање правих вредности, међусобне подршке и уважавања различитости.

У школским учионицама и ходницима могли су се видети панои, цртежи и поруке ученика посвећене другарству, љубави, разумевању и заједништву. Кроз заједнички рад ученици су показали креативност, али и зрелост у разумевању важности добрих односа и подршке коју свако дете треба да осећа у школи.

Обележавањем Недеље сећања и заједништва ученици су се подсетили колико је важно да будемо пажљиви једни према другима, да негујемо емпатију, поштујемо различитости и заједно стварамо сигурно и подстицајно окружење за одрастање.

Прошла недеља протекла је у духу солидарности, сарадње и позитивне енергије, а заједничка порука свих активности била је да се љубазношћу, разумевањем и међусобним поштовањем гради лепша и срећнија школа за све.

Гост на часу – занимање лични пратилац

У оквиру наставних активности у трећем разреду, ученици су имали прилику да угосте посебног госта на часу. У посети нам је била Александра Глуваков, лични пратилац, која је ученицима на занимљив и прилагођен начин представила своје занимање.

Александра је разговарала са децом о томе шта значи бити лични пратилац, коме је ова подршка намењена и колико је важно пружати помоћ, разумевање и подршку свима којима је то потребно. Ученици су са великим интересовањем слушали и постављали питања, показујући радозналост и емпатију.

Кроз разговор и примере, ученици су научили колико су важни стрпљење, одговорност и брига о другима. Овај сусрет допринео је развијању свести о различитостима и значају међусобног уважавања.

Захваљујемо се Александри Бојић на издвојеном времену и дивном дружењу, које је обогатило наш час и оставило леп утисак на све ученике.

Тематски дан „Њено величанство – коприва“

У нашој школи је 11. маја, у оквиру тематског дана „Њено величанство – коприва“, у одељењу IV/1 одржан огледни час из српског језика који је реализовала учитељица Снежана Марјановић, са циљем подизања свести о значају коровског биља и очувању природе.

Тема часа била је „Покажи шта знаш – њено величанство коприва“, а реализован је као тематски час са интердисциплинарним приступом. Кроз интерактивне садржаје, истраживачки рад и усмена излагања ученици су научили како изгледа коприва, где расте и због чега је важна.

Ученици су сазнали да коприва није само биљка коју треба избегавати због жарења, већ и биљка преживљавања, хране и исцељења. Упознали су се са различитим начинима њене употребе у исхрани – од чорби, пита и намаза, до палачинака, пројара, колача, сокова и чајева. Посебан утисак оставила је прича о лековитим својствима коприве, јер су ученици научили да су сви делови биљке – стабљика, лист, цвет и корен – лековити и корисни за здравље.

Учитељица је током часа демонстрирала и употребу свеже коприве, а ученици су са великом пажњом пратили и активно учествовали у раду.

Гастрономски део догађаја донео је право мало чудо укуса. Захваљујући несебичној подршци мајки и бака, приређена је дегустација разноврсних сланих и слатких јела, као и напитака од коприве. Дегустација је настављена и у школском дворишту, уз прилоге за хуманитарну акцију, смех и радост деце, чиме је овај догађај добио посебну ноту топлине, заједништва и љубави.

Часу су присуствовали родитељи, директор школе, психолог и велики број наставника, који су са пажњом пратили рад ученика и уживали у богатству укуса јела од коприве.

Хвала свима који су допринели да овај дан протекне у ведрој, пријатној и инспиративној атмосфери.

Scroll to Top